Muzeum Biblii

Światowe Muzeum i Biblioteka Biblii

Projekt Muzeum przygotowaliśmy kilka lat. Światowe Muzeum i Biblioteka Biblii jest w procesie kształtowania jakościowego i dostojnego miejsca, które udostępnia publiczności eksponaty Biblii, księgi duchowe i wiele innych. Światowe Muzeum i Biblioteka Biblii realizuje także projekty, które pomagają drugim czy też stara się przybliżyć nie tylko Biblię ludziom oraz chrześcijaństwo, ale przede wszystkim Pana Jezusa.

Światowe Muzeum oraz Biblioteka Biblii posiada obszerny fond Biblii, literatury chrześcijańskiej, obrazów, materiałów dla dzieci i młodzieży i wiele innych. Stopniowo staramy się je udostępniać ludziom z różnych wiekowych kategorii. Cała kolekcja się ciągle rozrasta o wiele ciekawych rzeczy z całego świata. W wybranych projektach bierze udział wiele fachowców i wolontariuszy z całego świata.

Do projektu Muzeum Biblii możesz dołączyć również Ty!

Sama myśl o tym by stworzyć dostojne miejsce, które prezentowało by Biblię i jej poselstwo powstawała stopniowo, przede wszystkim dzięki realizacji wyjątkowej ruchomej wystawy BIBLIA WCZORAJ, DZISIAJ I JUTRO, która już za czas swego istnienia stopniowo odwiedziła całe Czechy i Słowację. Ekspozycja rozpoczęła swoją wędrówkę w kwietniu 2009 roku i od tego czasu była prezentowana w wielu miastach i gminach. Staramy się przede wszystkim o to, by naszą kolekcję nieustannie rozszerzać, dlatego właśnie jesteśmy zmuszeni do myślenia o przyszłości tej wystawy.

Sam Pan Bóg jest pomysłodawcą całego tego projektu, który by przybliżył ludziom Biblię jako taką oraz jej poselstwo. Dzięki tej ekspozycji możemy stopniowo udostępniać najróżniejsze eksponaty i wiele innych ciekawych rzeczy wielu odwiedzającym z całego świata.

Jesteśmy sobie w pełni świadomi tego jak wielką wartość ma ta kolekcja, ale przede wszystkim uświadamiamy sobie wartość Biblii i jej poselstwa. Ludzi nieustannie ciekawią oraz inspirują wartości chrześcijańskie. To był właśnie jeden z powodów dlaczego zaczęliśmy poszukiwać odpowiednie miejsce, gdzie moglibyśmy ulokować Muzeum Biblii. To miejsce w końcu znaleźliśmy w najbardziej wschodnim mieście Republiki Czeskiej a mianowicie w budynku Starego Klasztora w Jabłonkowie...

Biblia zasługuje na to,
aby być usytuowana w odpowiednimi dostojnym mejscu.

Biblia - to pojęcie, które jest bardzo obszerne i przede wszystkim zawartość tej Księgi pomaga ludziom. Biblia miała bardzo wyraźny wpływ na nasze dzieje, dlatego zasługuje na to by być w dostojnym i honorowym miejscu, które by przybliżało jej początki, historię i współczesność.

Wierzymy, że z pomocą Boga i przy pomocy wielu partnerów i wolontariuszy stopniowo udaje nam się stworzyć godne tło Biblii, literatury chrześcijańskiej, ciekawych projektów, a przede wszystkim prawdziwych wartości duchowych.

Fundamentem całego projektu Światowego Muzeum i Bibliotekii Biblii jest obszerna kolekcja oraz długoletnie doświadczenia. Z projektem mamy wielkie plany oraz cele. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że w naszym projekcie biorą udział wolontariusze z całego świata. Dołączyć do nas, może zupełnie każdy i TY!

Obszerna kolekcja Biblii i innych eksponatów

Podstawą projektu jest obszerna kolekcja Biblii , chrześcijańskiej literatury , obrazów , materiałów dla dzieci i młodzieży oraz wiele innych ciekawostek z całego świata.... Najstarsze eksponaty pochodzą z drugiej połowy 16 wieku, a konkretnie z 1540 roku, 1549 roku i 1556-7 roku. Aktualnie kolekcja liczy około trzech tysięcy eksponatów w różnych formach i urozmaiconych wykonaniach i jest nieustannie w procesie rozrastania się. Część kolekcji momentalnie wędruje w ramach wystawy BIBLIA WCZORAJ, DZISIAJ i JUTRO.

Oprócz eksponatów Biblii i chrześcijańskiej literatury są do dyspozycji i inne, które są powiązane z Biblią i jej poselstwem. Można tutaj obejrzeć różnorodne mapy, atlasy, instrumenty muzyczne, zdjęcia. Materiałów jest tutaj całkiem sporo :-).

Ekspozycje

Odwiedź pierwszą wystawę w Jabłonkowie w Republice Czeskiej. Na powierzchni prawie 200 m2 można zobaczyć ciekawe książki biblijne i duchowe z całego świata. Wszystko uzupełniają materiały biblijne dla dzieci, mapy, panele informacyjne, obrazy i wiele innych atrakcji dla młodych i starych...

Odwiedź nas w najbardziej wysuniętym na wschód mieście Republiki Czeskiej. Światowe Muzeum oraz Biblioteka Biblii znajdują się w starym historycznym klasztorze w Jabłonkowie. Obecnie dostępnych jest wiele atrakcji. Jednocześnie odbudowywane są inne części klasztoru.

W Jabłonkowie, między innymi można zobaczyć:

Biblia Melantricha

Z 1549 roku
Jedno z najbardziej rozpowszechnionych wydań

Zwój Tory

Pochodzi z Izraela
O długości prawie 17 metrów

Ręczny transkrypt

Przepisywane przez wiele osób
z całej Republiki Czeskiej
Słowacji i zagranicy

Ewangelia
według Marka

Na bibułce papierosowej 

Biblia Jubileuszowa

Wydawane z okazji
1000. rocznicy przybycia
Cyryla i Metodego na Morawy

Biblia dla więźniów

Specjalna Biblia używana
w czeskich więzieniach

Biblia do warunkow
ekstremalnych

Specjalna wodoodporna Biblia

Lego Biblia

Biblia dla dzieci
z historiami biblijnymi z lego

Cele projektu Muzeum Biblii

Muzeum Biblii jest projektem długoterminowym - od dziesięcioleci. Cieszymy się, że z pomocą Boga i przy pomocy wielu wolontariuszy i partnerów ten projekt może być stopniowo realizowany. Biblia jest cudowną książką, dla wielu z nas jest Słowem Bożym. Z pewnością zasługuje na godne miejsce. Dlatego stopniowo tworzymy tło Światowego Muzeum oraz Biblioteki Biblii i jej indywidualne wystawy i projekty. Pomóż nam zrealizować ten cel!

Naszym celem jest stopniowe stworzenie właśnie takich tematycznych eskpozycji:

Biblia jako
Księga nad Księgami

Przybliża Biblię, jej historię i poselstwo oczywiście...

Biblia i jej osobowości

Wyjątkowa ekspozycja sztuk pięknych

Biblia i sztuka

Wyjątkowa ekspozycja sztuk pięknych

Biblia dla dzieci
i młodzieży

Wyjątkowa część skoncentrowana na dzieciach i rodzinach 

Wielka opowieść Biblii

Część stara się przybliżyć całą opowieść Biblijną od stworzenia aż do bliskiej przyszłości.

Biblia i Pan Jezus

Ekspozycja pokazująca najwybitniejsze osobowości dziejów ludzkich

Park Nadziei

Park przybliżający Biblie i jej treści (poselstwo)


Biblia u Nas

Ekspozycja pokazująca Biblię w różnych zakątkach świata


Szukamy inne eksponaty

Naszym celem jest stworzyć jakościowe Muzeum i Bibliotekę na światowej skali. Jesteśmy w pełni świadomi tego , że zajmie nam to sporo czasu.

Dlatego ciągle poszukujemy ciekawe eksponaty Biblii i chrześcijańskiej literatury (jest nam obojętne ile dana Biblia czy chrześcijańska księga ma lat, w jakim jest stanie, jakie jest jej wykonanie i w jakim języku jest napisana) oczywiście szukamy również inne uzupełniające materiały - np. instrumenty muzyczne z czasów biblijnych, mapy, obrazy, fotografie materiały dla dzieci i inne ciekawostki, które są powiązane z Biblią i chrześcijaństwem.

Przede wszystkim nas ciekawią:

 • Biblie napisane w różnych językach, w różnych wykonaniach jak starych i nowych
  I oczywiście Biblie nowsze oraz starsze
 • Kancjonały i śpiewniki
 • Modlitewniki
 • Księgi chrześcijańskie
 • Mapy , atlasy i wiedza historyczna
 • Obrazy i obrazki
 • Materiały dla dzieci, Biblie dziecięce, kolorowanki, podręczniki....
 • Przedmioty powiązane z tematyką Biblijną i chrześcijańską (np. świeczniki, instrumenty muzyczne itp. )
 • oczywiście cokolwiek innego co by mogło wzbogacić nasze Muzeum

Oto te eksponaty i inne ciekawe rzeczy możesz :

 • podarować
 • pożyczka długoterminowa
 • zaoferować do wykupienia

Jak dalej postępować?

 • w razie pożyczenia - skontaktuj nas!
 • w razie oferty sprzedaży - skontaktuj nas!
 • w razie darowizny - możesz nas skontaktować lub wysłać eksponaty wprost pod nasz adres. Następnie wyślemy Ci zaświadczenie o darowiźnie.

Rekonstrukcja Muzeum Biblii i Starego Klasztoru

Muzeum Biblijne mieści się w budynku Starego Klasztoru. Jest to zabytek z połowy XIX wieku.

Ciekawa historia Starego Klasztoru

Od czasu reform Józefa II szpitale publiczne, powstałe z dotacji państwowych, powiększają się w miastach regionalnych do starszych już szpitali zakonnych z okresu baroku.

W 1754 r. założyła kongregacja elżbiecińska w Cieszynie. W 1851 r. na wniosek pastora Vavřinca Piontki utworzono oddział tego szpitala w Jabłonkowie. Wymagała to bardziej odległega część górzystego regionu Jabłonkowa. Pastor Piontek chciał założyć szpital na pamiątkę 50-lecia jego kapłaństwa. Skontaktował się z konwentem elżbietańskim i Damen-Verein w Wiedniu.

Konwent wysłał siostrę Bonawenturę z klasztoru w Cieszynie do Jabłonkowa, pod warunkiem, że w szpitalu powstanie klasztor. Pastor Piontek przekazał 8000 zł kobietom elżbietańskim. I własny dom nr 80 dla siostr zakonnic. (Dla lepszej ilustracji: około 1850 r. roczna pensja wyższego urzędnika wynosiła 500–700 sztuk złota, nauczyciela 130 lat, a roczna pensja pracownika 100-200 złota. 

4 października 1851 r. konsekrowano tymczasowy szpital z sześcioma łóżkami. W 1852 r. klasztor kupił na potrzeby szpitala niewielki budynek mieszkalny nr 81. Budynek Starego Klasztoru służył jako szpital do 1928 r., następnie miał różne zastosowania. Przez pewien czas istniała tutaj szkoła podstawowa, pod rządami komunistycznymi istniał garaż autobusowy lub mieszkania dla rodzin w trudnej sytuacji społecznej.

Powrót do pierwotnego wyglądu poprzez rekonstrukcję

Od grudnia 2016 r. W Starym klasztorze mieści się Światowe Muzeum oraz Biblioteka Biblii. Stopniowo cały klasztor jest odbudowywany w celu przywrócenia pierwotnego wyglądu budynku. Sukcesywnie odkrywa się piękno i zalety całego klasztoru.

Możesz wesprzeć odbudowę Starego Klasztoru w formie publicznej kolekcji.

Partnerzy

Dziękujemy za wsparcie i współpracę dla niektórych naszych partnerów i wielu osób ...